GÜNCEL YAZI
recent

ŞİLİ SANTİAGO GEZİLECEK YERLER

Şili'nin başkenti Santiago'da Atatürk adına bir park var. Parkın içinde de bir anıt, üzerinde Atatürk'ün bir rölyefi ve anıtta Atatürk'ten övgüyle söz eden bir yazı bulunuyor. Parkın önünden geçen bulvara da, Atatürk Bulvarı adını verilmiş. Bu kadar uzaktaki bir ülkede Atatürk'e verilen değeri görünce, gerçekten çok duygulandığımı söylemek isterim.
Şili (Chile), Santiago
Şili (Chile), Santiago

Gezidokya gezgini bizleri bu yazısında Şili'nin Başkenti Santiago'ya götürüyor.
Titicaca gölünde ve La Paz'da yaşadığım sıkıntılardan sonra, Santiago'ya gelince dünyaya yeniden gelmiş gibi oldum. Santiago'nun nefis bir havası var, nem oranı oldukça düşük, hava sıcaklığı da 25 derecelerde ve hiç terlemiyorsunuz. Havaalanında uçaktan inip doğruca kalacağımız otele gittik. O gece harika bir uyku çektim, günlerdir yaşadığım sıkıntı ve uykusuzluğum neredeyse bir gecede sona erdi.

Şili ( CHİLE ), Pasifik Okyanusu ile And dağları arasında kalan kuzey -güney istikametinde 4300 km. uzunluğunda  bir Latin Amerika ülkesi. Nüfusu 17 milyon olmakla beraber bu nüfusun 7 milyonu Santiago'da yaşamakta. Şili'de dünyanın %40 bakır rezervi bulunmakta ve ekonominin temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden de emperyalist ülkelerin hedef ülkesi konumunda olmuştur hep.


Şili (Chile) Haritası
Şili deprem kuşağında bir ülke, sık sık büyük depremler yaşıyor ve bu nedenle Santiago'da koloni dönemine ait az sayıda bina kalmış. Bunlarda en önemlilerinden birisi de şehir merkezinde bulunan San Fransisco kilisesi. Meydandaki inşaat çalışmalar nedeniyle iyi bir resim alamadık.
San Fransisco kilisesi, Santiago, Şili
San Fransisco kilisesi, Santiago, Şili

Şili denilince akla ilk gelenlerden biri elbette faşist darbe de ölen devlet başkanı Salvador Allende geliyor. Allende, 1970 deki seçimle iktidara gelmiş olan bir sosyalist  devlet başkanıydı. Fakir halk için yaptığı reformlar, madenlerin devletleştirilmesi ve toprak reformu  gibi uygulamaları nedeniyle ABD emperyalizminin tepkisini aldı. 11 eylül 1973 yılında CIA desteğindeki General Augusto Pinochet'in darbe girişimi sırasında başkanlık sarayında, darbe güçlerine teslim olmayıp, onuruyla intihar etti.


Şili başkan Salvador Allende
Şili devlet başkanı Salvador Allende


İlk ziyaretlerimizi onun heykelinin ve Başkanlık Sarayı, La Moneda'nın bulunduğu meydana yaptık.Burada oldukça geniş bir alan var. Heykeli önünde resim çekilirken  " Unidad Popular" şarkısını mırıldanıyordum. Faşist darbe sırasında üniversite öğrencisiydim ve bu şarkı devrimci öğrencilerin dilinden hiç düşmezdi.


Şili Başkanlık Sarayı
Şili Başkanlık Sarayı

İkinci ziyaret yerimiz ise, cuntanın insanlara işkence ettiği ve katlettiği bir bina oldu. Bu binanın önündeki sokakta yerlerde, işkencede öldürülenlerin isimlerinin olduğu plakalar vardı. Cunta insanları kapatacak yer bulamadığı için, stadyumlara doldurmuştu bildiğiniz gibi. O dönemde 45 bin insan tutuklandı, 35 bin kişi işkence gördü, 3200 kişi öldürüldü, 200 bin Şili'li ülkeyi terketti. Yandaki resim o işkencehane ve yerde işkencede öldürülenlerin isimlerinin yazılı olduğu plakalar.


şili santiago


Santiago'da eniştemin yeğeni Ali Devlen ve yakışıklı oğlu Serkan Devlen ile buluştuk. Ali 17 yıldır orada yaşıyor ve başarılı bir iş adamı olmuş. Onu böyle görmek akraba olarak bizi gururlandırdı. Biz de bu kadar zamandır ona ziyarete gelen ilk akraba olduk bu vesile ile. Sağ olsun bizi gerçekten çok güzel ağırladı ve Santiago'yu gezdirdi. Onun sayesinde zamanımızı da çok iyi değerlendirme fırsatı da yakalamış olduk.
şili türkler

Türkiye'de zaman zaman, çöplerde bulunan Atatürk posterleri ve büstlerini sıkça okuyoruz ve TV den izliyoruz. Ama Santiago'da bir park yapmışlar Atatürk Parkı adını vermişler, parkın içinde de bir anıt, üzerinde Atatürk'ün bir rölyefi ve anıtta Atatürk'ten övgüyle söz eden bir yazı var. Parkın önünden geçen bulvara da, Atatürk Bulvarı adını vermişler. Bu kadar uzaktaki bir ülkede Atatürk'e verilen değeri görünce, gerçekten çok duygulandığımı söylemek isterim.


şili chile atatürk park
Şili, Santiago Atatürk Parkı


Şili denince akla gelen diğer bir önemli isim de  1971 Nobel Ödüllü ünlü şair, Pablo Neruda'dır  elbette. Ali bizi Pablo Neruda'nın yaşadığı müze haline getirilmiş evine götürdü. Onun eşyaları ve sevgilisi ile geçirdiği anılarla süslü bu müze evi birlikte gezdik ve yaşamına dair bilgi edindik. Salvador Allende döneminde Fransa büyük elçiliği görevinde de bulunan Neruda, darbe sırasında, faşistlerce katledilmek istenmiş bu evde. Ali'nin anlatımına göre, Neruda'nın 20 km. mesafede bir evi daha var ve bu evde 10 adet ahşap tavan kolonu varmış. Bu ahşap kolonlarda her birinde dünyanın en ünlü 10 şairinin isimleri yazılıymış. Bu isimlerden birisi de Nazım Hikmet....... Ancak kısıtlı zaman nedeniyle buraya gitme ve görme şansımız olmadı.


Gezimiz sırasında bir trafik ışığında dururken bir koşuşturma oldu. Bir kapkaççı bir yabancıyı darp ediyordu. Ama güzel bir şeye şahit olduk, arabalarından atlayan birkaç genç, kapkaççının üzerine atlayıp darp edilmek istenen adamı kurtarıp, hırsızı darp ettiler. Ali " Bugüne kadar böyle bir hırsızlık olayıyla karşılaşmadım" dedi şaşkın bir ifadeyle. Ama hırsıza karşı Şili'li gençlerin tepkisi de gerçekten alkışlanmaya değer bir durumdu. Ama şehrin sokaklarını gezerken bir bayan bana " Fotoğraf makinana sahip ol, alıp kaçarlar "diye de uyarıda bulunmuştu.


şili santiago


Sevgili Ali Devlen ikinci gecemizde bizi akşam yemeğine davet etti. Güzel bir restoranda, o gece şarap eşliğinde (dayım hariç) deniz ürünlerinin tadına baktık . Gerçekten de şarap ta deniz ürünleri de bir harikaydı. Şili şarapları çok harika, genelde Fransız şarapları daha ünlüdür diye biliriz ama Ali'nin iddiası, Şili şaraplarının daha güzel olduğu doğrultusunda.


şili türkler


Ertesi gün öğle yemeğinde de bizi kuzu çevirme yemeğe götürdü Ali. Orada da gerçekten çok güzel kuzu çevirme ve fırında dana etinin tadına bakma fırsatı bulduk. Güney Amerika'da etler de bir hayli lezzetli.    
Santiago'da elitlerin üye olduğu bir golf kulübü var, burası Şili vatandaşı olan bir Arab'ın. Koca dağı almış ve burasını güzel bir dinlence yerine dönüştürmüş. Ali de buranın üyesi ve bizi buraya davet etti. Orada da  harika bir tropikal meyve suyu içerek keyifli bir zaman geçirdik.
Santiago'da bulunduğumuz pazar günü kentin en büyük bulvarı trafiğe kapatılmış, sadece spor yapanlar ve bisiklet kullananlara ayrılmıştı. Gerçekten bunu gerektirecek kadar da bisiklet kullanan ve spor yapan insan vardı. Ülkem adına üzüldüm bunu görünce, çünkü bizde ne yazık ne bu kadar sporla ilgili insan ve ne de  önem veren yönetimler var. Yaşadığım İzmir-Karşıyaka'da uygulamasını gördüğüm, yerel yönetimlere ait kiralık bisiklet uygulamasını burada da gördüm. İzmir'de körfez çevresini çevreleyen bisiklet yolumuz var tabii ki. Ama bir çok şehrimizde bu durum söz konusu değil.
şili cadde


Kent merkezinde bazı sokaklar da araç trafiğine kapatılmış, sadece yayalara açık durumda. Bu sokaklarda müzik ve dans da var. Sokaklarda ilerlerken biz de onlara katıldık videodaki gibi. Aşağıdaki linkte sokak dans yeteneğimizi görebilirsiniz..))))


şili santiago


Dönüş yolunda Santiago'ya bir tepeden baktık, Yahya Kemal Beyatlı'nın aziz İstanbul'a baktığı, Münir Nurettin Selçuk'un da bestelediği şarkıdaki gibi. 
http://www.youtube.com/watch?v=AHG_BpJGB5k&feature=youtu.be

şili santiago
Şili Santiago

Burada yeterli vaktimiz olmaması nedeniyle, Ali Haydar Aksakal ağabeyimizin de ısrarla önerdiği, Ali Devlen yeğenimizin de bize anlattığı güzellikler dolu  Patagonya'ya gidemedik. Gerçekte bu büyük bir eksiklik olarak kaldı. Ama Şili'ye gitme planınız varsa mutlaka Patagonya'yı programınıza alınız. Kendimin çekemediği, internetten aldığım bir Patagonya resmini paylaşayım en azından.


DİKKAT;

1- Kapkaççılara dikkat etmek gerekiyor bu coğrafyada, başımız gelmemiş olsa bile.

2- Keyifle gezebileceğiniz bir şehir Santiago.

3- Şili, genelde diğer güney Amerika ülkeleri gibi Türklere vize uygulamıyor.

4- Çok pahalı bir şehir olmamasına karşın, ucuz da sayılmaz.

Not: Bir kere daha Ali Devlen'e gösterdiği misafirperverlik nedeniyle teşekkür ederiz.
    
Şimdi yolumuz Buenos Aires.. orada görüşmek üzere..

ARJANTİN - BUENOS AİRES  seyahat yazımı okumak için tıklayınız.....

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×