GÜNCEL YAZI
recent

HIRVATİSTAN DUBROVNİK GEZİ REHBERİ

Gezidokya Gezgini Malik Yavaş, bizleri yazısında Hırvatistan'ın Dubrovnik şehrine götürüyor.
Dubrovnik Adriyatik
Dubrovnik ve Adriyatik denizini yüksekten seyretme fırsatı bulunuyor
Sabah kahvaltıyı takiben yola çıkıyoruz. Yol oldukça güzel ve Adriyatik Denizi manzaraları ile süslü. Zaman zaman aracımızı durdurarak bu doyumsuz manzaraları izliyoruz.

Adriyatik Denizi manzaraları
Adriyatik Denizi manzaraları
Daha önceki yıllarda Hırvatistan'ın, Sibenik ve Split şehirlerinde bulunmuştum. İkisi de Adriyatik denizine kıyısı olan güzel şehirlerdi ama bu sefer planımda oralara gitmek yoktu. Hırvatistan'ın Adriyatik kıyıları müthiş güzel , o kıyıları ve adalarını gezme planım da gelecek yıllara, umarım.

Dubrovnik, Hırvatistan
Dubrovnik Kale, Hırvatistan
Uzun sürmeyen bir yolculuk sonunda Dubrovnik'e varıyoruz. Arabamızı bir otoparka bırakıp, limanda bulunan kaleye doğru yürüyoruz. Kale gerçekten muazzam ve güzel korunmuş, kiliseler, müzeler, turistik eşya satan dükkanlar, restoranlar, kafeler ve konutlardan oluşuyor.
Dubrovnik Kale, Hırvatistan
Dubrovnik Kale, Hırvatistan
Kale içinde çok sayıda turist var, deyim yerindeyse adeta turist kaynıyor. Bu durum Hırvatların, Yugoslavya'nın bölünmesi sürecinde burasını Boşnaklara neden bırakmadıklarını anlamlandırıyor, turizmden iyi bir geliri var burasının.
Dubrovnik Adriyatik
Dubrovnik ve Adriyatik denizini yüksekten seyretme fırsatı bulunuyor
Şehrin arkasında , denize hakim bir tepe bulunuyor, oraya da teleferik yapmışlar, kenti ve Adriyatik denizini yüksekten seyretme fırsatı bulunuyor. Ancak zamanımızın azlığı nedeniyle, biz bunu gerçekleştiremiyoruz...
Dubrovnik, Hırvatistan
Dubrovnik, Hırvatistan
Dobrovnik'e gelirken yol üzerinde ellerinde kiralık odalar yazısıyla yol kenarında bekleyenleri gördük. Sanırım ev pansiyonculuğu yapanlardı bunlar ve otellere göre daha ucuza kalma imkanı da var.
Dubrovnik kalesi
Dubrovnik kalesi oldukça iyi korunmuş
Dubrovnik kalesi oldukça iyi korunmuş. Her eski yerleşimde ve kalede gördüğümüz dar sokakları burada da gördük.

Dubrovnik'de fiyatlar oldukça yüksek, zaten gecelemeyi orada yapmak istemeyişimizin sebebi de bu. Restoranlardaki fiyatlar adeta uçuyor, o yüzden öğle yemeğimizi Dubrovnik dışında yemeğe karar veriyoruz.

Dubrovnik
Dubrovnik

Yolda kahverengi bir tabela, tarihi bir restoran'ı gösteriyor. Hemen yolumuzu değiştirip o istikamete yöneliyoruz. Yaklaşık 5 km ileride çok nefis, bir dere kenarında, şırıl şırıl suların aktığı koyu bir gölge altında yemek yiyen insanlar. Tertemiz yerel kıyafetlerle servis yapan garsonlar. Orada lezzetli deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğimizi yiyoruz.

Dubrovik'te geçirdiğimiz bir günden sonra tekrar yola çıkıyoruz, hedefimiz Karadağ.


NOT;
Hırvatistan AB'ye girmesiyle birlikte vize uygulamaya başladı. Karadağ ise Türk'lerden vize istemiyor. Eğer yeşil pasaportunuz varsa vize talebi yok bu gezeceğimiz iki ülkede . Ülke geçişlerinde zorluklarla karşılaşmıyorsunuz.


İYİ SEYAHATLER

AĞUSTOS 2013
 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×