GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA GEZİSİ İÇİN SIRLAR

Doğanın coğrafyamıza hediyesi, tarihin tüm izlerinin, rüzgarın sevdası ve doğa ananın müthişlikleriyle birleştiği Kapadokya, her tatilcinin neredeyse her mevsim gitmekten zevk aldığı, içinde bulunulan her anda tatil ve keşif zevkini zirveye çıkartan üstün bir turistik destinasyon. Bir yeryüzü mirası, Dünya zenginliği.

Kapadokya gezisi yapmadan önce yapılacak ilk şey, coğrafi ve tarihi özellikleri açısından Kapadokya hakkında bilgi edinmekten geçiyor. Zirâ Kapadokya gezisi sırasında görüleceklerin nefes kesmesinin ötesinde zihin açmasında da fayda var. Peri bacaları, tüfleri, yıkıntılar ve göçükler gibi doğal olaylar için temel coğrafi bilgi edinmek şart. Bİr diğer yandan sayısız medeniyetin imzası bulunan Kapadokya’nın tarihi hakkında da bilgi sahibi olmak da güzel bir tatil keyfi için önemli.

Kapadokya Gezi Rehberi

Yaz aylarının aşırı sıcak ve hafif can sıkıcı olduğu Kapadokya’ya gitmek için baharlar en güzel mevsim olsa da, kışın kar da ayrı bir yakışıyor, unutmamak lazım.

İster tur şirketiyle olsun, ister kendi kendinize Kapadokya seyahati sırasında iyi bir Kapadokya gezi rehberi kaynağına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için internetin sonsuz deryasına bir dalış yapmanızda fayda var. Tur şirketlerinin programları, yerel rehberlerin kayıtları, gezi blogları, seyahat kültürümüze katkı sağlayacak birçok özel bilgiyi içinde barındıran nitelikli rehberler olarak karşımıza çıkıyor.

Gezi için tüm bu ön hazırlık yapıldıktan sonra Kapadokya gezilecek yerler listesine göre kendinize bir program çıkartmakta fayda var. Ürgüp, Göreme, Akhisar, Baş Hisar, Uç Hisar, Avanos, Çavuşin, Ağırkarahan, Derinkuyu, Gaziemir, Ihlara, Narlıgöl, Paşabağ, Üç Güzeller, Zelve.... Kapadokya’da görülmesi gereken o kadar çok yer var ki insan hangisine öncelik vereceğini şaşırtabilir. İyisi mi mümkün olan en uzun süreyi Kapadokya’ya ayırmalı.

Kapadokya’daki Aktiviteler

Nevşehir’e gitmişken ziyaret etmek isteyeceğiniz farklı turistik noktaların da oldukça yakın bir coğrafyada bulunduğu Kapadokya’yı anlamak için, kilometrelerce öteden esen rüzgarı dinlemekte fayda var. Ardına biraz da keyif yapmak için Kapadokya’da yapılacak bir sürü aktivite sizi bekliyor olacak. ATV safari, Kapadokya balon turu, şarap tadımı, çömlek yapımı, yürüyüş parkurlarında trekking, gün batımını fotoğraflama, testi kebabı başta olmak üzere yenilecek lezzetli yemekler ilk akla gelenlerden.

Kapadokya her gittiğinizde, en fazla birkaç sene sonra geri dönmek isteyeceğiniz bir tatil beldesi ve hayatı tadından yaşayanların tekrar tekrar ziyaret etmek isteyecekleri nadir coğrafyalardan.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×