GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA KÜLTÜREL İMECE FESTİVALİ

Yunanistan ve Kapadokya’da, kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren sanatçı ve ressamlarla işbirliği yapan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, 23-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında Uluslararası 1. Kapadokya Kültürel İmece Festivali'ni düzenliyor.
Kapadokya Kültürel İmece Festivali
Uluslararası 1. Kapadokya Kültürel İmece Festivali
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, 23-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Yunanistan'da ve Kapadokya’da, kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren sanatçı ve ressamlarla işbirliğiyle bir ilke imza atarak, Uluslararası 1. Kapadokya Kültürel İmece Festivali'ni düzenliyor. 
Festival, özellikle sanatçılar arasında kültürlerarası diyalog, barış ve dostluğu teşvik etmeyi ve Kapadokya'da yerel turizme katkı sağlamayı amaçlıyor.
Nevşehir Valiliği, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi, Uçhisar Belediyesi, Kaymaklı Belediyesi ve Mustafapaşa Köyü Muhtarlığının desteklediği Festival kapsamında, Türk ve Yunanlı sanatçılar, kültür ve sanat faaliyetlerinde buluşacak, sanat atölyelerine katılacak ve söyleşiler düzenleyeceklerdir. Bunların yanı sıra, konuk sanatçılar, bölge belediyelerinin desteğiyle gezilere katılarak, Kapadokya’nın tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini keşfetme ve Kapadokya’dan ilham alma fırsatlarını da yakalayacaklar.
Festival Açılış Programı:
• Festival, 23 Mayıs 2017 saat 14.00’de, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi Sanat Galerisinde, Ürgüp Kaymakamı Sayın Mehmet Maraşlı’nın açılış konuşmalarıyla başlayacak ve Yunanistan’ın Volos Halk Oyunları ve Kapadokya’nın Sinasos Halk Oyunları gösterileriyle devam edecektir (bu gösterinin tekrarı: 24 Mayıs, saat 12.00-13:00 arası Kaymaklı Belediyesi’nde gerçekleştirilecektir).
• Aynı gün saat 15.00’de açılışı yapılacak olan “Karşılaşmalar” isimli Karma Sergiye, Venedik Maskeleri Sanatçısı Maria Mani, doğal taşları resimlerinde kullanan Ressam Dimitrius Alexiou ve yağlı boya sanatçısı Ressam Spiros Alexiou, Kapadokyalı Ressamlar İsmail Başer ve Mustafa Peker, eserleriyle katılacaklardır. Sergi açılışını kokteyl takip edecektir (sergi, festival boyunca açıktır).
• Saat 16.00’da, Festival fikrini doğuran “Kitre Bebeklerinin Hikayesi” Despoina Bougioukmanou-Papandreou ve Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi kurucusu Sibel Radiye Gül tarafından “90 Yıl Sonra Memlekete Dönüş” konulu Söyleşide paylaşılacaktır (söyleşinin tekrarı: 25 ve 26 Mayıs, saat 16.30).
• Söyleşinin hemen ardından, İstanbullu şef Anastasia Lucas Bitsakou ve Anadolu mutfağı ustası şef Nimet Tekdaş eşliğinde, Kapadokya ve Rum mutfaklarından örneklerin tadılacağı “Teyzem Mutfakta”etkinliği gerçekleştirilecektir.
• 25 Mayıs 2017 saat 14.30’da, Despoina Bougioukmanou-Papandreou eşliğinde, “Çocuklarla Sanat: Taşları ve Atıkları Değerlendiriyoruz” konulu etkinlik yer alacaktır.
 • 25 ve 26 Mayıs saat 17.00’de, Mustafapaşa’da bir çok tarihi konağın duvar resimlerinde imzası bulunan ünlü duvar ressamı ve müzisyen Kostas Meletiyadis’in ilginç hikayesi, “Sinasos’tan Bir Sayfa: Bir Fotoğraf ve Bir Def…” başlıklı Söyleşide, katılımcılarla paylaşılacaktır.
Grafik Tasarım Selma Kara

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×