GÜNCEL YAZI
recent

SAMOS (SiSAM) ADASI GEZİ REHBERİ

Samos Adası'nda, Vourlites köyün küçük meydanındaki kafelerden birinin adı Mavi Sandalye. Bunu görünce sahibi Türk mü diye heyecanlandık. Araştırmamız neticesinde bu köyün 1600 yılında İzmir'in Urla ilçesinden göç edenler tarafından kurulduğunu böylece öğrendik.
Pitagoria samos
Pitagoria tarihi bir şehir 

Uzun bir süredir düşündüğüm " ŞU ADA SENİN, BU ADA BENİM " gezimi nihayet Eylül 2013 te, yalnız gitmek üzereyken Dayım Adem İktir ile birlikte gerçekleştirdik . Bu gezi yazısını bu adalar zincirine seyahat etmeyi düşünenler için bir rehber olması amacıyla kaleme alıyorum.

Güzergah olarak, Kuşadası-Samos-Leros-Kalimnos-Kos-Bodrum'u planlamıştım.Bu adalar arasında bulunan Patmos'ta daha önce bulunduğum için bu adayı plan dışı bırakmıştım. Bu güzergah içinde ziyaret edilebilecek bir ada Patmos. Özellikle St. John' un kilisesinin bu adada olması nedeniyle hristiyanlar için kutsal bir ada.

KUŞadası yunan adaları gemi
Kuşadası'ndan Meander Travel Teknesiyle Samos'a hareket ettik
Kuşadası'ndan Meander Travel Teknesiyle saat: 08.30 da Samos'a hareket ettik. Yaklaşık 90 dakikada Samos'un ana şehri olan Vathi'ye vardık. ( Belki de buraya sefer yapan tek firma olduğu için ulaşım diğer adalara göre çok pahalı. Gidiş -dönüş 55 Euro, tek yön ise 35 Euro). İlk işimiz Leros adası ulaşımını halletmekti, çünkü ona göre burada kalışımızı planlayacaktık. Bir acentaya gidip Samos - Leros bileti alacakken, bütün ada ulaşımının biletlerini aldık. Ulaşım konusunda farklı seçenekler bulunuyor. Feribot, Katamaran , Hydrofil veya normal teknelerle olabiliyor. Tabii ki tekne hızına göre fiyatlar da farklılık gösteriyor.
Samos Vathi
Samos'un ana şehri olan Vathi'ye vardık


Samos Vathi
Samos'un ana şehri olan Vathi'ye vardık
Planımız Samos'ta 2 gün kalmaktı. Vathi'yi gezdikten sonra ,ki denizi çok pis kokuyor, adanın en güzel şehri Pitagoria'ya otobüs yolculuğuyla 20 dakikada vardık. Daha önce kuzenimin kalıp bize tavsiye ettiği otele gittik ve yerleştik. Ama otelden ayrılırken, oradaki bayanın suratsız ve ters davranışı bizi üzdü. Ama genelde adalarda yaşayanlar gayet güler yüzlü ve yardımcı olmaya çalışan insanlar.Eylül ayı olması nedeniyle, ada sakindi. Otelde müşteri olarak sadece biz vardık. Bu nedenle otel fiyatlarında da pazarlık etme şansımız da oldu. genel olarak 15-25 Euro geceliği oteller ve pansiyonlar bulmak mümkün.
Pitagoria samos
Pitagoria tarihi bir şehir 
Pitagoria tarihi bir şehir olması yanında , ünlü matematikçi Pisagor'un da doğduğu şehir olmasıyla da ünlü ve şehir ismini ondan alıyor. Limanda bir Pisagor heykeli mevcut, kendisi dik üçgenin dik kenarı pozisyonunda. 

Pitagoria liman
Pitagoria limanda tarihi eserler

Şehir merkezinde hala süren arkeolojik kazılarda bir antik kent ortaya çıkarılıyor. Limanda bulunan kale, tünel , antik tiyatro gibi tarihi yapıları da gezip görmek mümkün.
yunanistan uzo
Uzo'yu da pas geçemezdim

Tabii ki adalara gelmişken deniz ürünleri ve Uzo'yu da pas geçemezdim. Ayrıca adalarda Yunan mutfağını tanımak ta mümkün, hatta bazılarının sadece isimleri benzese de Türk mutfağından isimler de var. Musakka ,İmam bayıldı, Bekri meze, Hasan Paşa köftesi, Baklava bunlardan bazıları. Harika börekleri var. Yemeklerin ve kebapların çoğu domuz etinden, müslümanlar dikkat! Bütün adalarda her türlü yiyecek ve içecek rahatlıkla bulunuyor. En ucuzu pidenin içine koydukları köfte, soğan, domates ve mayonezden oluşan Pita. Pita içinde domuz döner, tavuk döner de olabiliyor. Fiyatı2,5 Euro.

nüdist çıplak plajı
Tsamadou plajının bir bölümü nüdistlere(çıplaklara) ayrılmış 
2. gün bir araç kiralayıp adayı dolaştık. Hora, Mitilini, Lemonakia yolunu takip ederek Tsamadou plajına geldik. Güzel bir plaj ve bir bölümü nüdistlere ayrılmış (İlgilenenler olabilir).

Vourlites köyü samos adası
Vourlites köyüne geldik
Kiralık araç acentesi sahibinin görmemizi tavsiye ettiği, Vourlites köyüne geldik. Köy küçük ve şirin oldukça temiz bir köy.Köyün küçük bir meydanı ve burada bir kaç kafe vardı. Kafelerden birinin adı "Mavi Sandalye" idi , bunu görünce heyecanlandık acaba sahibi Türk mü diye.
Vourlites köyü samos adası
Kafelerden birinin adı "Mavi Sandalye" idi
Kapalı olduğu için başka bir kafede oturduk, orada iyi giyimli köy sakinleri vardı, bir kabın içinden tabaklara bir şey koyup yiyorlardı, bize de ikram ettiler. Onların dini bir günüymüş, yedikleri de bildiğimiz KEŞKEK. Orada adı farklı ama ben "biz buna keşkek diyoruz "deyince, " evet keşkek" dedi bize ikram yapan bayan.

O arada" Mavi Sandalye" kafe açıldı, oraya gidip neden adı böyle dedik, oraya gelip köy ile ilgili bir yazı yazan Türk gazetecinin söylemesiyle öyle yazmışlar, asıl ismi "Blue Chair". İşletme sahibi , Türkiye'de bir dergide yayınlanan makaleyi bize verdi ,okuduk. Bu köyün 1600 yılında İzmir'in Urla ilçesinden göç edenler tarafından kurulduğunu böylece öğrendik.

samos adası
Dağ yolundan Kampos'a vardık, Samos Adası

Oradan Karlovasi şehrine gittik burası adanın 2. büyük şehri ama plajı dışında önemli bir şeyi yok ziyaretçiler için. Dağ yolundan Kampos'a vardık, burası upuzun plajı olan bir yerleşim yeri bol miktarda resturant ve kafeleri var. Pirgos ve Koumarade yolunu takiben Pitagoria'ya döndük.
Yunan müziği
Yunan müziği eşliğinde eğlenmemek olur mu?
Yunan adasına gidip te, Yunan müziği eşliğinde eğlenmemek olur mu? elbette olmaz. Akşam yemeğimiz sırasında ellerindeki enstrümanlarla gelen, Yunan romanlarının müziği eşliğinde, dans ederek eğlendik. Onlara akordion ile eşlik eden, restoranda oturan bir de Alman bayanla da poz vermeyi ihmal etmedik.
leros feribot
Leros'a, 6 saate varan Feribota bileti değiştirdik

Bu arada acenteden arandık ve sabah kalkacak Hydrofil seferi iptal edilmiş, akşam üzeri kalkacak ve 2 saatte gideceğimiz Leros'a, 6 saate varan Feribota bileti değiştirdik. Böylelikle 2 gün planladığım Samos, 3 güne döndü. Burası için 2 gün yeterli bir zaman, 3. gün yapacak bi rşey bulamadık doğrusu.


İYİ SEYAHATLEREYLÜL 2013

Türkiye'ye yakın Yunan adaları seyahatimizin LEROS bölümünü okumak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×