GÜNCEL YAZI
recent

SARAYBOSNA (SARAJEVO) GEZİ REHBERİ

Gezidokya Gezgini Malik Yavaş bizleri bu yazısında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya götürüyor.
SARAYBOSNA
BALKANLARDAN BİR BUKET; SARAYBOSNA

Ağustos - 2013 te arkadaşım Dr. Münir Çelik'in, Bosna'ya birlikte gitme önerisini hiç düşünmeden kabul ettim. Seyahat deneyimim nedeniyle programı tamamen bana bıraktı. Daha önce gitmediğim şehirleri seçmeye çalıştım özellikle. Şöyle bir program yaptım ; Sarajevo - Mostar (Bosna) - Dobrovnik (Hırvatistan) - Kotor - Podgorica - Zabljak (Karadağ) - Foça - Sarajevo (Bosna) . Birçok araştırma yaptım bu rota ile ilgili ama yeterli bilgiye ulaşamadım. Bu notlarla da o yönde seyahat düşünenlere yardımcı olmaya çalıştım. 


SARAJEVO (SARAYBOSNA)

İzmir - İstanbul - Sarajevo uçuşu ile Sarajevo Havaalanına oradan da bir taksi ile rezervasyon yaptığım Ilıca otele geldik. Resepsiyonda otelde boş oda kalmadığını söyleyip, itirazlarımıza rağmen, bizi partner olduklarını söyledikleri Herzigovina oteline yönlendirdiler. Zorunlu olarak 2 gece orada kaldık. Orası da iyi bir oteldi ama bu davranış bizi üzdü ve kızdırdı doğrusu. Bunu (www.booking.com) a bildirmeme rağmen bana geri dönen de olmadı. Demek ki ( www.booking .com ) dan yapılan rezervasyonlar da güvenilir değil.

Başçarşı, Saraybosna
Başçarşı, Saraybosna
Gazi Hüsrev Bey cami, Saraybosna
Gazi Hüsrev Bey cami, Saraybosna
İlk gün Ilıca'dan, Başçarşı'ya giden eski hafif raylı sistemi kullandık, yaklaşık 45 dakika sürüyor yolculuk. Başçarşı, Osmanlı döneminde yapılan bir çarşı ve burada Gazi Hüsrev Bey cami , İmarethane, Çeşme (Sebil), Saat Kulesi ve çok sayıda eski dükkan var. Bu dükkanlar şimdi tamamen turizme hizmet veren iş yerleri durumunda. 

Başçarşı'da, Bakırcılar çarşısı, Saraybosna
Başçarşı'da, Bakırcılar çarşısı, Saraybosna

Başçarşı'da, Bakırcılar çarşısı da görülmesi gereken yerlerden. Hediyelik eşya dükkanlarından da anı için alışveriş yapmak mümkün burada.
Başçarşı,Çeşme (Sebil), Saraybosna
Başçarşı,Çeşme (Sebil), Saraybosna
Burada çok sayıda Arap turist dikkatimi çekti. Gezdiğim hiç bir ülkede bu kadar Arap turist ile karşılaşmamıştım.

Kaldığımız otel ve Ilıca oteli de Arap turistlerle doluydu üstelik bizim gibi sadece birkaç günlüğüne değil, uzun bir süre kalmak için geliyorlarmış.

bosna türk çayı
Bosna'da dikkatimi çeken bir şey de, önünde " Türk çayı bulunur" diye yazan kahveler
Bosna'nın bulunduğum her yerleşiminde dikkatimi çeken bir şey de, önünde " Türk çayı bulunur" diye yazan kahveler. Gazi Hüsrev Bey Camisi'nin yanında bulunan , küçük sandalyeler ve bakır siniden sehpa üzerine servis yapılan bir çay ocağında, Türk çayı ile memleket hasreti gideriyoruz.

saraybosna başçarşı
Başçarşı'ya yakın çok miktarda bar ve kafe de var
Başçarşı'ya yakın çok miktarda bar ve kafe de var. Akşamları burada Boşnak gençleri ve Sarajevo'da bulunan çok sayıda turist de hoşça vakit geçiriyorlar.
Cevapcici
Bosna'da ünlü kebap Cevapcici

Özellikle buradaki kebapçılarda, kebap lezzetini illa ki tatmak gerekiyor. Buradaki en ünlü kebap" Cevapcici " adını verdikleri köfte. Bakır tabakta yağlanmış pide arasına konulan köfte, soğan dilimleri ve yanına konulan kaymaktan oluşuyor. Siparişinizde yiyeceğiniz köfte sayısını söylemeniz gerekiyor. 

Ayrıca Boşnak börekleri de bir harika. Kıymalı, peynirli, patatesli börek çeşitleri var ve üstelik o kadar çok miktarda servis yapıyorlar ki hepsini yemede zorlanıyorsunuz. Yeme içme fiyatları da oldukça düşük Bosna'da.

Sarajevo Uluslararası Film Festivali
Sarajevo Uluslararası Film Festivali
Sarajevo'da bulunduğumuz günlerde Uluslararası Film Festivali de vardı. Yukarıdaki resim festivalin yapıldığı gösteri merkezi. Ancak biz bu etkinliğe katılamadık.
Vrole Bosne fayton
Vrole Bosne'ye faytonla gidiyoruz
Ertesi gün otelimizin sadece 3 km. mesafesinde Vrole Bosne'ye gidiyoruz. Buraya isterseniz yürüyerek veya fayton ile de gidebilirsiniz. Bu yol Boşnakların spor güzergahı, çok sayıda insanı koşu ve yürüyüş yaparken görebilirsiniz. Boşnaklar çok sportmen insanlar.

Vlore Bosne nehir
Vlore Bosne bir nehir kaynağı ve güzel bir mesire yeri

Vlore Bosne bir nehir kaynağı ve güzel bir mesire yeri. Buradaki restoranlarda yöresel tatları denemek te mümkün.
Saraybosna Uluslararası Halk Dansları gösterisi
Saraybosna Uluslararası Halk Dansları gösterisi

Ilıca'da kaldığımız otelin hemen arkasında bir amfi tiyatro bulunuyor. O gece Uluslararası Halk Dansları gösterisi var. Şansımıza böyle bir etkinliği de yaşıyoruz.

Sarajevo'da ayrıca gezilecek yerler olarak; Latin Köprüsü, Kiliseler, Mevlevi Tekkesi, Sinagog ve Tünel sayılabilir. Ulaşım rahat, hafif raylı sistemin ring seferiyle her yere ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

NOTLAR;
Bosna'da alışverişinizi Bosna Markı (Kısaca KM) olarak yapabiliyorsunuz. Hırvatistan'da Kuna ( kısaca KN), Karadağ'da Euro. Dolayısıyla çok sık para değiştirmek durumunda kalıyorsunuz.

Bosna , Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor, ancak yolumuzun üzerinde bulunan Hırvatistan AB'ye girmesiyle birlikte vize uygulamaya başladı. Karadağ da Türklerden vize istemiyor. Eğer yeşil pasaportunuz varsa vize talebi yok bu gezeceğimiz üç ülkede . Ülke geçişlerinde zorluklarla karşılaşmıyorsunuz.

Gitmeden önce ( www. booking.com) sitesinden 2 gece kalacağımız Sarajevo - Ilıca oteline rezervasyon yaptırdım. Aslında daha özgürce seçim yapabilmek için, rezervasyon yapmayı sevmem ama ilk gün için bence mutlaka gerekli .


İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×