GÜNCEL YAZI
recent

THASSOS (TAŞÖZ) ADASI YUNANİSTAN GEZİ

Adanın Osmanlı dönemindeki adı Taşöz ve gerçekten bu ismi hak ediyor. Büyük bir bölümü, özellikle merkezi taş ve mermerden oluşuyor. Adada çok sayıda mermer ocağı görebilirsiniz.
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası

Gezidokya Gezgini Malik Yavaş'ın Yunan adaları yazı dizisini sizlere sunuyoruz.


Yunanistan'daki Kavala'dan sonra sıra Thassos adasında. Kavala'dan Thassos adasına direkt feribotla gitmek mümkün ancak günde sadece 4 gidiş ve geliş var. Oysa hem adaya daha yakın ve ayrıca daha ucuz olması ve gün içinde çok sayıda seferin bulunması nedeniyle, genellikle Keramoti'den ulaşılıyor ve biz de böyle yaptık. Daha Keramoti'deyken elimize verilen ada haritasını yolculuk sırasında inceledim ve ilk gün adanın sağ taraftaki yolunu takiben gezmeyi ve uygun bir otel de bulunca orada kalmayı planladık. Gezilerimde genelde önceden otel rezervasyonları yapmakla birlikte bu sefer görerek ve beğenerek bir yerde kalma düşüncesiyle rezervasyon yapmamıştım.

Thassos Taşöz adası
Kavala'dan Thassos adasına direkt feribotla gitmek mümkün
Thassos (Taşöz) adası
Thassos (Taşöz) adasına varış 45 dakika sürüyor

Adaya yaklaşık varış 45 dakika sürüyor ve bu yolculuk sırasında da martılar eşlik ediyor feribota.

Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası
Feribottan Limenas'ta (Thassos merkezi) inip, Prinos, Skala Marion, Limenaria yolunu takiben Potos'a vardık. Doğal bal, şarap, zeytin, zeytinyağı gibi ürünlerin üretilip satıldığı Theologos'a gitmeye karar verdik.

Thassos (Taşöz) Adası
Adanın Osmanlı dönemindeki adı Taşöz ve gerçekten bu ismi hakediyor
Adanın Osmanlı dönemindeki adı Taşöz ve gerçekten bu ismi hakediyor. Büyük bir bölümü, özellikle merkezi taş ve mermerden oluşuyor. Adada çok sayıda mermer ocağı görebilirsiniz.

Thassos (Taşöz) Adası theologos
Theologos, adanın için kısmında ve daha yüksek bir seviyede yer alıyor. 

Theologos, adanın için kısmında ve daha yüksek bir seviyede yer alıyor. Burası adanın en eski yönetim yeri olarak kullanılmış. Burası da genellikle taş olan bir yapıda bu nedenle evler genelde taş olmakla birlikte, bizim kiremit olarak adlandırdığımız çatı kaplamaları da taştan yapılmış.


Thassos (Taşöz) Adası Theologos
Thassos (Taşöz) Adası Theologos

Burada gezerken burnumuza nefis kuzu çevirme kokuları geldi ama biz o gece için deniz ürünleri ile bir akşam yemeği planlamıştık. Bu yüzden pas geçmek zorunda kaldık ama aklımızdan da bir türlü çıkmadı doğrusu. Burada bulunan bir dükkandan bal, yöresel şarap gibi şeyleri alarak tekrar Potos'a döndük.

Thassos (Taşöz) Adasında yöreye uygun terlikler satan bir dükkan var
Burada bir de yöreye uygun terlikler yapan ve satan bir dükkan var isterseniz oradan da terlik almanız mümkün.

Oradan itibaren kalacak bir yer aramaya başladık. Bütün kıyı şeridini aradık taradık ama ne yazık ki bir kalacak yer bulamadık, olanlar da çok yüksek fiyat talebinde bulunuyordu. Biz de nasıl olsa daha ileride uygun bir yer bulabileceğimizi düşünerek bu fiyatı yüksek teklifleri de reddettik. Adanın tümünü dolaşmak 4 saat sürüyor ama biz sadece 4 saat otel aramak zorunda kaldık. Ve otel bulamadan merkeze yani Limenas'a geri döndük. Aslında adada bulunan çok sayıda otel, motel ve pansiyon görünce ilk aklımıza gelen, bu kadar yer nasıl dolar olmuştu ama bütün doğu Avrupa ülkesinden insanlar tatil için en yakın yer olarak buraya gelidiğini gördük ve tesadüf Yunanistan'ın bir bayramına denk gelmişti.

Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası
Merkezdeki bir otelde yer sorduğumda doğal olarak yok dedi bir bayan resepsiyon görevlisi ve ben de başka bir yerde yer bulma konusunda yardımını istediğimde, "Bugün sizin gibi çok sayıda insan geldi ama yer yok hiçbir yerde "dedi. Ne yapabileceğimizi sorunca da yatacak yer olarak plajı tarif etti)))) ve arabamızın olup olmadığını sordu var deyince de " Çok şanslısınız arabanızda uyuyabilirsiniz " dedi.

Öncelikle iyice acıkan karnımızı da doyurmak için kıyı şeridindeki bir balık restoranına gittik. Oraya giderken yolda "parking" yazan bir levha gördük, karanlık ve ağaçların altında olan bir yerdi, siparişleri verince ben arabayı oraya çektim ve döndüm. Tabelalarında taze balık yazmasına ve siparişte uyarılarımıza rağmen çok kötü balık ve kalamar getirdiler ve biz sadece Grek Salata ile karnımızı doyurduk. Sorduğumda da bu kadar müşteri var biz taze balığı nereden bulacağız dediler. Evet siz siz olun balık ve diğer deniz ürünlerini görmeden sakın ola sipariş vermeyin bu birinci uyarım.

Thassos (Taşöz) Adası otel
Otopark 2 Euro idi ve biz 2 Euro'luk otelde kaldık

O geceyi, Allahtan karanlık ve sessiz bir yerdi, o otoparkta geçirdik. İkinci uyarım da gitmeden mutlaka rezervasyon yapınız, bizim durumumuza düşmemek için. Otopark 2 Euro idi ve biz 2 Euro'luk otelde kaldık diye bütün gün kendimizle dalga geçtik..))) Resimde Nurşen hanım yatma hazırlığında...))))
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası

Sabah kalkıp bir pastanede börek ve çay eşliğinde kahvaltı yaptık. O gün geriye dönecektik ama aklımız o nefis kuzu çevirmede kalmıştı. Bu sefer şehrin sol tarafından takiben adayı gezmeye karar verdik. Bu yol çok dar ve çok virajlarla dolu olan bir yol ama güzel plajların ve harika manzaralarla dolu koyların da bulunduğu bölge burası.
Thassos (Taşöz) Adası
Thassos (Taşöz) Adası


Thassos (Taşöz) Adası plajı
Thassos (Taşöz) Adası plajı
Thassos (Taşöz) Adası plajı
Thassos (Taşöz) Adası plajı
Bu gezide esas amacımız denize girmek değildi, (Çünkü yazlığımızın bulunduğu Dikili'de denizimiz ve plajımız çok güzel) ve sadece Golden Beach'ten denize girdik. Gerçekten pırıl pırıl denizi ve altın kumlarıyla bu adı hakediyor.

Adada çok sayıda plaj olmasına karşın en ünlü plajları burası ve Aliki Beach. Aliki plajı güzel olmasına karşın park yeri bulunmaması nedeniyle biraz sınıfta kalıyor. İnsanlar o dar yol üzerinde park yeri bulmaya çalışıyor.

Potos'a varıp oradan tekrar Theologos'a dönüyoruz, zaten karnımız da iyiden iyiye acıkmış durumda. Theologos'taki restoranda değişik et yemekleri olmakla birlikte biz kuzu çevirmeyi tercih ediyoruz tabii ki. Garson Türk olduğumuzu öğrenince, kendi atalarının da buraya Gümüşhane'den geldiğini anlatıyor bize. Evet üçüncü tavsiyem illa ki burada kuzu çevirme yemeniz. Orada bir iki restoran daha var ama bence yukarıdaki resimdeki restoranı tercih ediniz.

Thassos (Taşöz) Adası feribot seferleri
Thassos (Taşöz) Adası feribot seferleriKarnımız doyunca keyfimiz de yerine geliyor ve şimdi ver elini,Limenaria üzerinden Limenas. Şehre varınca doğrudan feribot iskelesine yönelip ilk feribot ile tekrar Keramoti üzerinden Kavala.

Aslına bakarsanız deniz ve eğlence amaçlı bir tatil arayanlar için güzel bir yer. Çok sayıdaki plajları var ve özellikle Potos'da gece eğlencelerinin güzel olduğu söyleniyor ama kalacak yer derdinden .)))) böyle bir fırsatı kullanamıyoruz.


İYİ SEYAHATLER
AĞUSTOS 2015

Yunanistan seyahatimizin Meteora bölümü için tıklayınız..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×