GÜNCEL YAZI
recent

ASWAN MISIR GEZİ REHBERİ

Nil nehri üzerinde inşa edilmiş olan büyük bir hidroelektrik baraj ve santralı var. Mısır'ın büyük ölçüde elektrik ihtiyacı buradan karşılanıyor. Bu barajı yapımından sonra Nil Timsahları, sadece güney bölgesinde kalmışlar. Barajdan sonraki kuzey bölümündeki bölgede timsahlar avlanmış ve hiç timsah kalmamış. Aswan'da hediyelik eşya satıcıları timsah derisinde eşyalar ve timsah kafası satıyorlar.
Aswan MISIR
Aswan küçük ama sevimli bir şehir
Luxor'dan başlayan, Nil Nehri üzerinde gemiyle devam eden ve 4 gün süren yolculuğumuz, nihayet Aswan'da sona eriyor. Aswan küçük ama sevimli bir şehir. Nil Nehri üzerinde Aswan'ın simgesi haline gelmiş beyaz yelkenliler ayrı bir görsellik katmış buraya. Biz de bu yelkenlilerden birine binip nehir üzerinde tur atıyoruz. Oldukça keyifli olmuştu bu yelkenli turu.


nil nehri timsah
Nil nehri üzerinde ki hidroelektrik baraj ve santrallerden timsah kalmamış
Bu kentte Nil nehri üzerinde inşa edilmiş olan büyük bir hidroelektrik baraj ve santralı var. Mısır'ın büyük ölçüde elektrik ihtiyacı buradan karşılanıyor. Bu barajı yapımından sonra Nil Timsahları, sadece güney bölgesinde kalmışlar. Barajdan sonraki kuzey bölümündeki bölgede timsahlar avlanmış ve hiç timsah kalmamış. Aswan'da hediyelik eşya satıcıları timsah derisinde eşyalar ve timsah kafası satıyorlar.

nil nehri botanik ada
Nil Nehrinde bir adada botanik bahçesi yapmışlar
Nehir üzerinde bulunan bir adada botanik bahçesi yapmışlar ve yüzlerce çeşit bitkiyi burada görebilirsiniz.
Nil Nehrinde bir adada botanik bahçesi yapmışlar

aswan Obelisk
Aswan'ın ziyaret edilecek yerlerinden biri de, Bitmemiş Obelisk

Aswan'ın ziyaret edilecek yerlerinden biri de, Bitmemiş Obelisk. Firavun ( Kraliçe ) Hatşepsut'un tapınağına götürülmek amacıyla yapımına başlanmış fakat kraliçenin ölümünden sonra vazgeçilmiş ve olduğu gibi kalmış. Oraya gittiğimizde hava çok sıcaktı ve taşın da sıcaklığı nedeniyle, epeyce terlemiş ve sıkılmıştık. Tam o sırada içimizdeki Kayserili nüktedan eczacı, " Şıllık karı ne olacak, zamanında bu taşı götürmemiş buradan, bu sıcakta bizi buraya getirtti" deyince yine kahkahalara boğulup biraz olsun rahatlamıştık.

Antik Philae Tapınağı
Antik Philae Tapınağı'na gittik
Orada kaldığımız gece, yine bir ada üzerinde bulunan antik Philae Tapınağı'na gittik. Bu adaya teknelerle gidiliyor. Tekne beklerken Mısırlı müzisyenlerin yaptığı müziği dinleyip onlara katıldık.

Buradaki gösteri oldukça ilginçti. Gecenin o sessizliği ve karanlığı içinde ışık ve ses efektleri insanın içini ürpertiyordu doğrusu. Kendimizi orada çok güvensiz hissetmiş ve bir an önce gösterinin bitmesini ve gemimize dönmeyi çok istemiştik.

Philae Tapınağı', Aswan, Mısır
Philae Tapınağı', Aswan, Mısır

Buradan dönüşümüz uçak ile tekrar Kahire'ye oldu.

Seyahatimizin Kahire bölümünü okumak için tıklayınız....


İYİ SEYAHATLER

MAYIS -1993

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×