GÜNCEL YAZI
recent

ESTONYA TALLİN GEZİ REHBERİ

Tallin küçük bir ülkenin, küçük bir başkenti. Hızla hareket ederseniz  eski şehir yarım günde gezilebiliyor. Şehrin orta çağdan kalma dokusu gayet iyi korunmuş. Burası 1997 yılında Unicef'in "Dünya Tarihi Mirası" listesine alınmış. Bu da onlara turistik anlamda çok getiriye sebep oluyor.
Başkent Tallin, Estonya
Başkent Tallin, Estonya

KÜÇÜK BİR ÜLKENİN, KÜÇÜK BAŞKENTİ

Tallin, Baltık gezimizin başlangıç noktası. İstanbul'dan uçakla Tallin'e geldik buradan da gemimize binip sırasıyla, St. Petersburg, Helsinki, Stockholm, Wismar, Malmö ve Kopenhag duraklarını gezip oradan İstanbul'a döneceğiz. Bu turumuzu, Dr. Ali Rıza Coşar, eşi Aynur Coşar, eşim Nurşen Yavaş ve ben bir ekip olarak gerçekleştirdik.tallin estonya
Tallin küçük bir ülkenin, küçük bir başkenti

Tallin küçük bir ülkenin, küçük bir başkenti. Hızla hareket ederseniz eski şehir yarım günde gezilebiliyor. Şehrin orta çağdan kalma dokusu gayet iyi korunmuş. Burası 1997 yılında Unicef'in "Dünya Tarihi Mirası" listesine alınmış. Bu da onlara turistik anlamda çok getiriye sebep oluyor.


Başkent Tallin, Aşağı Mahalle
Biz Tallin gezimize aşağı mahalleden başlıyoruz, Sevgili ağabeyim Ali Rıza Coşar için biraz yorucu olacak ama başka çare yok. Yavaş adımlarla yukarıya doğru yürüyoruz. Sonuçta her yokuşun bir inişi de var..))

tallin estonya
Araçtakiler hep yayalara saygılı davranıyor
Eski şehrin sokakları da oldukça dar, bu arada araçlar da bu dar yollardan ilerlemeye çalışıyor. Ama araçtakiler hep yayalara saygılı davranıyorlar ve öncelik hep yayalarda. İnsanların üzerine üzerine sürmüyorlar arabalarını bazı ülkelerde olduğu gibi. Bilmem böyle bir ülke hatırlıyormusunuz...efendim???? evet duydum galiba... aynı fikirdeyim...)))


Viru Gate, tallin,estonya
Viru Gate'e gelmeden çiçekçiler ve amber ürünler satan dükkanlar
Eski şehrin kapısı "Viru Gate" e gelmeden çiçekçiler ve amber ürünler satan dükkanlar bulunuyor. Bu ürünler oldukça pahalı.
Tallin, Estonya
Tallin, Estonya
Kapıdan geçince,taş duvarlar üzerinde yaptıkları resimleri sergileyen ressamlar var burada. Resimde de görüldüğü gibi yokuş bir yol ve ancak 1. viteste çıkabiliyoruz...))
Tallin, Estonya
Tallin, Estonya
Raekoja meydanı, Tallin, Estonya
Kentin en ilgi çeken yeri bence Raekoja meydanında kurulmuş olan bu pazarı. Geleneksel kıyafetler içindeki satıcıların tezgahları ve bu tezgahlarda da satılan geleneksel ürünleri görmek ve satın almak mümkün.
Bu meydanda Belediye binası da bulunuyor.Raekoja meydanı, Tallin, Estona
Raekoja meydanı, Tallin, Estonya


Belly Dance
Belly Dance, Tallin, Estonya
Yine meydanda dans eden kızları görebilirsiniz. Daha çok "belly dance" yani göbek dansı yapıyorlar. Birkaç gurup halinde gösterilerini yapıyorlar . Oldukça keyifli bir gösteri.
Belly Dance, Tallin, Estonya

Belly Dance
Belly Dance, Tallin, Estonya
İlginçtir, ardından bizim karadeniz havası koçero ile izleyici kadınları da yanlarına alarak, horon oynuyorlar. Böyle bir şeyle karşılaşmak bizi hem şaşırttı hem de hoşumuza gitti. Bu oyunun buraya gelişiyle ilgili bir bilgiye sahip değiliz. Ama muhtemelen bizim Temel Uşağu buralara kadar gelmiş demek.))))

Sadece bayanlar horon oynadığı için biz erkekler sadece seyretmek durumunda kaldık ama hanımlar baya döktürdüler.)))

Dans videosunu izlemek üzere tıklayınız...https://www.youtube.com/watch?v=721TJzkQrDg

Aleksandr Nevski Katedrali
Aleksandr Nevski Katedrali, Tallin
1894 yılında Rus Çarı Aleksandr tarafından yaptırılmış olan, Aleksandr Nevski Katedrali oldukça ihtişamlı görünüyor. Tipik bir Rus mimarisi ile inşaa edilmiş. Bizim olduğumuz dönemde dış cephesinde restorasyon çalışmaları devam ediyordu.

Tompea şatosu, Tallin, Estonya
Tompea şatosu, Tallin, Estonya

Pikk Herman Kulesi, Tallin, Estonya
Pikk Herman Kulesi, Tallin, Estonya
Katedralin karşısında bulunan pembe renkli Tompea şatosu, günümüzde parlemento binası olarak kullanılıyor.
Hemen yanında da Pikk Herman kulesi bulunuyor.
St. Olav's Kilisesi, Tallin, Estonya
St. Olav's Kilisesi, Tallin, Estonya

St. Olav's Kilisesi, Tallin, Estonya
St. Olav's Kilisesi, Tallin, Estonya
Eski şehrin üst çıkış kapısından çıkınca, Tallin'de bulunan kilise ve katedrallerin en yükseği, St. Olav's Kilisesi ile karşılaşıyoruz. 124 metrelik kulesiyle kentin en yüksek binası., Buradan şehrin kısmı manzarası da oldukça güzel görünüyor

Buradan yavaş yavaş çok sayıda merdivenden aşağı doğru inerek, gemimize doğru ilerleyip Tallin'e veda ediyoruz.


Az daha unutuyordum, sonra orada olduğuma inanmazsınız ne olur ne olmaz oradan bir de kendi resmimi koyayım...)))


İYİ SEYAHATLER

TEMMUZ 2014

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×