GÜNCEL YAZI
recent

FİNLANDİYA HELSİNKİ GEZİ REHBERİ

Baltık gezimizin üçüncü ayağı olan Helsinki'deyiz. Helsinki de küçük bir şehir, bizimkilerle kıyaslandığında. Zaten tüm Finlandiya nüfusu 5,5 milyon civarında. O kadar da çok görülecek yeri olmamasına karşın, epeyce turist çekiyor. Yani adamlar pazarlama yapmasını biliyorlar. Bunları gördükçe içim sızlıyor doğrusu bizim ülkemizde bunu neden beceremiyoruz diye.
helsinki finlandiya
Beyaz Zambaklar Ülkesi Başkenti; Helsinki
HOP ON HOP OFF adı verilen tur otobüsleriyle yapıyoruz Helsinki şehir turumuzu. Limandan kalkan ve kişi başı 20 EUR. karşılığında önemli yerleri kapsayan bir turu bu otobüslerle yapabiliyorsunuz. İstediğiniz bir durakta inip oradaki gezilmesi gereken yeri gezip, tekrar durağa geliyor ve gelen otobüse binip istediğiniz bir durakta inip devam edebiliyorsunuz.
HOP ON HOP OFF otobüsleri, Helsinki
Temppeliaukio Kilisesi (Kaya Kilise),  Helsinki
Temppeliaukio Kilisesi (Kaya Kilise),  Helsinki
Kaya Kilise, Helsinki
Temppeliaukio Kilisesi (Kaya Kilise),  Helsinki

Helsinki'de bu otobüslerle yaptığımız turun ilk durağı, büyük bir kayanın oyularak yapıldığı KAYA KİLİSE, Orijinal adıyla TEMPPELİAUKİO KİLİSESİ. Burası 1969 yılında yapılmış, çapı 30. yüksekliği 13 metre . Timo ve Tuamo Soumalainen kardeşlerin yapmış oldukları bu kilise modern bir mimari örneği.
Borulardan yapılmış Sibelus parkı ve içindeki Sibelus anıtı
Borulardan yapılmış Sibelus parkı ve içindeki Sibelus anıtı
Buradan yine otobüse binerek yolumuza devam ediyoruz. Sırada Sibelus parkı ve içindeki Sibelus anıtı var. Bildiğimiz borulardan yapılmış bir anıt. Ali Rıza bey " Herhalde şehrin altyapısını yaparlarken elde kalanlardan anıt yapmışlar" diyor. Çok olağanüstü olmayan bu anıtın etrafında çok sayıda turist vardı.
Finli ünlü besteci Jean Sibelus
Finli ünlü besteci Jean Sibelus'un kaya üzerinde metalden yapılmış bir portresi
Bu anıtın hemen yanında, Fin'lilerin ünlü bestecisi Jean Sibelus'un kaya üzerinde metalden yapılmış bir portresi bulunuyor. Sibelus'un bu portre heykeli ne kadar da Nazım Hikmet'e benziyor değil mi?

helsinki kafe
Bu sevimli kafeyi de mutlaka görmek gerekiyor.
Yine bu parka çok yakın mesafede ve deniz kıyısında bulunan içinde nostaljik eşyaların da yer aldığı bu sevimli kafeyi de mutlaka görmek gerekiyor. Orada oturup kahvenizi yudumlarken, çevrenizi saran kuşlar, yüzen ördekleri seyredebilirsiniz.
Helsinki Olimpiyat Stadı
Helsinki Olimpiyat Stadı
Sırada olimpiyat stadı var. Bu stadyum 1952 Yaz Olimpiyatları için yapılmış. Stadyumun yanında 72 metre yüksekliğindeki kulesi dikkati çekiyor.
Uçan Finli atlet Paavo Nurmi
Uçan Finli atlet Paavo Nurmi'nin heykeli 
Olimpiyat Stadının girişinde Finli atlet Paavo Nurmi'nin heykeli bulunuyor. Paavo Nurmi (13 Haziran 1897 - 2 Ekim 1973) tüm zamanların en büyük koşucu olarak kabul ediliyor. O, dünyaca "Uçan Finn'li" olarak bilinen bir ünlü atletti. 1920-1928 arasında üç Olimpiyat Oyunlarına katılmış, dokuz altın ve üç gümüş madalya olmak üzere 12 toplam madalya kazanmıştır.

helsinki kilise
Helsinki'de bazı kiliselerin önünde Kutup Ayısı heykeli bulunuyor
Helsinki'de büyük kilise ve katedrallar de ilgi çekiyor. Bunlarda oldukça gösterişli. Bunlardan birinin önünde de bir Kutup Ayısı heykeli bulunuyor. Eşim sordu" Hep kiliselerin önünde veya içinde aslan heykelleri olur burada niye ayı?" Ben de ona cevap verdim " Burası kuzey kutbuna yakın ve soğuk bir ülke...))))))"

helsinki kilise
Helsinki'de bazı kiliselerin önünde Kutup Ayısı heykeli bulunuyor

Helsinki parkları
Helsinki parkları
Helsinki parkları ve heykelleriyle de oldukça ilginç ve güzel.
Şu heykellerin nedir şu kuşlardan çektiği ya..))))
Kauppatori açık pazarı, Helsinki
Kauppatori açık pazarı, Helsinki
Limanda Şehir Meclisi'nin hemen önünde Kauppatori adı verilen açık bir pazar var. Tezgahlarda çeşitli yöresel meyvalar (Ahududu, Çilek, Yaban Mersini), Ren geyiği postu ve boynuzunda yapılmış objeler, ayı postu, kürkler satılıyor.
Senato Meydanı, St. Nicholas Katedrali, Helsinki
Senato Meydanı, St. Nicholas Katedrali, Helsinki
Kauppatori meydanından biraz ilerleyince Senato Meydanına geliyorsunuz. Bu geniş meydana hakim St. Nicholas Katedralini görüyorsunuz. Vaktimiz fazla olmadığı için kilise ve katedrallarin içlerini gezme şansımız olmadı.
Finlandiya'da içki pahalı olduğu için,  Tallinn'e gidip içkilerini oradan alıyorlar.
Finlandiya halkı içkiye epeyce düşkün, ancak kendi memleketlerinde pahalı olduğu için, karşı yakada bulunan Tallinn'e gidip içkilerini oradan alıyorlar. Tallinn limanında, Helsinki'ye gidecek feribota içki taşıyan birçok Fin'li görmüştük.

Finlandiya halkı çok eğitimli ve kültürlü bir halk. Her türlü kültür etkinliklerinin yapıldığı mekanlar oldukça fazla burada. Opera, bale, tiyatro, dans ve müzik gibi etkinlikler için her türlü imkan yaratılmış. Gelir paylaşımı da adaletli bu ülkede.

Fin Hamamı (sauna)
Fin Hamamı (sauna)
İsmiyle özdeşleşmiş Fin Hamamı (sauna) buranın olmazsa olmazı. Yıllar önce Manisa'nın Soma ilçesinde Soma-B Termik Santralı şantiyesinde çalışmıştım. Benim çalıştığım bölüm bir Fin projesiydi ve Fin'li uzmanlarla çalışmıştım o dönemde. Adamlar gelmeden önce Fin Hamamı hazırlanmıştı onlara ve bazıları da mesai saatlerinde içki içerlerdi. İçki ve hamam Fin'lilerin vazgeçilmezleri.

Helsinki'de kaldığımız bir gün ile ilgili yazacaklarım bu kadar. Ancak bunların dışında da görülmesi gereken yerler var. Bunu da artık siz gidince yapın..)))

İYİ SEYAHATLER


TEMMUZ 2014 
MALİK YAVAŞ

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×