GÜNCEL YAZI
recent

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ GEZİ ROTASI

Gezidokya Misafir Gezgini Serhat Kalın, Kıbrıs'a gitmek isteyenler için hazırladığı tur bilgilendirme yazısını sizlerle paylaşıyoruz.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gezi Rotası
Havaalanında indiğiniz gibi sol tarafınızda kıbhas sağ tarafınızda taksiler olur. Taksiler ortalama 50-60 lira, kıbhas 11 liraya götürür gideceğiniz yere. (Garip bir konuşması vardır Kıbrıs insanın, biraz komiktir. Size kızdığınız düşünürsünüz ama yanılırsınız. 

Lefkoşa'ya gidecek iseniz eğer orada Girne kapıda kalabileceğiniz pansiyonlar mevcuttur. Ortalama 30 lira gecelik. Girne kapıda surlar içinde gezebilir, büyük han, Selimiye cami ve aynı zamanda Rum tarafına geçiş kısmını parkına da görebilirsiniz. Hemen yan tarafında dereboyunda adında caddesinde cafeler, restoranlar ve barlar mevcuttur. Fiyatları o kadar abartılmayacak şeklindedir. Aynı zaman da o cadde de yer alan barbarlık müzesine gidebilir Kıbrıs hareketinde ailesiyle şehit olan Nihat İlhanın evini görebilirsiniz. 


Lefkoşa başkent olduğu için genellikle o kadar gezilecek yerler yoktur. Bu yüzden araba kiralamış olursanız gezmede pek sıkıntı çekmezsiniz. Kıbrıs'ta her evde yaklaşık olarak 3 ve daha fazla araba mevcuttur. Bu yüzden toplu taşıma araçları akşam 6da son bulur. Benzin ucuz olduğundan araba kiralamak daha mantıklıdır. Diğer bir şehir olan Girne turistik bakımdan gezilecek bir yere sahiptir. Girne, özellikle Kıbrıs otelleri ve sahil kısmıyla dikkat çekici. Girne limanına gidip orada Girne kalesinde denizi seyredebilir, aynı zamanda Kıbrıs evinde Kıbrıs'ın yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. O şehirde yer alan St. Hilarion kalesine gidip efsane bir manzara tanık olursunuz. Yine orada yer alan ünlü mavi Köşk(paolo paulidesin evi) gidip Kıbrıs hareketinde ki savaşın da silah kaçakçılığı yapan adamın hayatını öğrenip bayağı ama bayağı şaşırsınız. Oraya gitmek için ise araba şarttır. 

Dönüşümde Karaoğlanoğlu müzesine gidip anıtları görebilir. Savaş izlerine tanık olabilirsiniz. Pella pais manastırına da gitmeyi unutmayınız. Ve Gece olmuş ve hala da eğlenmek istiyorsanız bir çok club mevcut olup eğlenebilirisiz. Casinolara gidebilir 20 liraya makina açıp, öpücük atıp garson çağırabilir, bedava yemek içki çerez yiyebilirsiniz. Ki ben öyle yapıyordum


Son tur olan GAZİMAĞUSA şehrine gidip surlariçine gidip güzel bir tur yaparsınız, oraya yakın olan kapalı Maraş'a görebilirsiniz, ziyarete kapalıdır, birleşmiş millet ve Türk Rum askerler tarafından korunur. Burada Savaştan kaçan ve her şeyini ortada bırakılan bir hayalet şehri görürsünüz. Oranın tam arkasında Altınkum plajını görüp denize girebilirsiniz. Ve turunuzu tamamlarsınız. Unutmadan trafik soldan akar ve direksiyonlar sağdadır. Yola adım attığınız da arabalar genellikle durur. 

EN VE EN ÖNEMLİSİ SU 50 kuruş ile 1 lira arasındadır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×