GÜNCEL YAZI
recent

LUXOR MISIR GEZİ REHBERİ

Erkekler savaşa gidince, Tanrı RA Luxor şehrinde tek başına kalmış. Savaş bitince erkekler Luxor'a geri dönmüş bir de bakmışlar ki kadınların hepsi hamile. 
Bir tapınağın girişinde keçi başlı aslan gövdeli heykeller sıralıydı.
Luxor Tapınağı'nda duvarda ki hiyeroglif yazılarından birisinde bu hikaye yazılıdır. Gezidokya Gezgini Malik Yavaş, bizleri bu yazısında Mısır'ın Luxor şehrine götürüyor.
EN BÜYÜK MEDENİYETLERDEN BİRİNDEN GERİYE KALANLAR;
Mısır'a 1993 yılında eşimle, İstanbul - Kahire - Luxor - Aswan - Kahire - İstanbul güzergahını takiben gittik. Kahire havaalanına indiğimizde, Luxor'a gitmek için transit yolcu salonunda beklerken, cam bölmenin dışında bulunan Mısırlı erkeklerin bizlere sanki uzaydan gelen yaratıklarmışız gibi bakışları beni çok şaşırtmıştı. Neredeyse izdiham yaşanıyordu cam bölmenin arkasında.
Aslında koskoca bir medeniyeti yaşamış bir ülkeyi anlatmak bu küçük yazı sınırlarının çok ötesinde, ancak biz özetlemeye çalışacağız genel ve önemli gördüklerimizi.


 Luxor'dan Aswan gemi
Nil nehri üzerinde 4 gün boyunca Luxor'dan, Aswan'a seyahat edeceğimiz otel gemimize ulaştık.

İç hat seferiyle Kahire'den, Luxor'a uçtuk. Havaalanından transferle Nil nehri üzerinde 4 gün boyunca Luxor'dan, Aswan'a seyahat edeceğimiz otel gemimize ulaştık. Yanyana dizilmiş gemilerden geçerken ağır baharat kokuları rahatsız ediciydi. Hele birinde o kadar çoktu ki, inşallah bu gemide kalmayız diye dua ettik doğrusu. Neyse ki gemimizde o denli rahatsız edici bir durum yoktu.

Önce biraz gemiden söz edeyim; Gemi bir otel gemi olarak inşa edilmiş. Banyolu odaları, geniş yemek salonları, çevreyi izlemeye uygun güvertesi ve güvertede spor aletleri olan bir gemi. Genelde gece boyunca uzun mesafeli yolculuklar ve gündüzleri ise Nil nehri boyunca o büyük medeniyetin yaşandığı yerlere ziyaretler yapılıyor. Genelde yemekler gemide yeniyor. Garsonlar erkeklere içki servisi yaparken, bir şey demiyorlar ama kadınlara servis yaparlarken " haram, haram" diyorlar. Yemekler güzel sayılır ama bazılarında baharatı fazla bu nedenle rahatsızlık verici olabiliyor.

Akşamları gemide düzenlenen eğlenceler de hoş oluyor. Bu eğlencelerin olmazsa olmazı dansöz. Biz de bu eğlencelere aldığımız yerel kıyafetlerle katılıyoruz. Böylesi bir yolculuk oldukça keyifli.


NİL GÜLLERİ
NİL GÜLLERİ

Gemideki 4 günlük seyahatimizz boyunca odamızın penceresinden zaman zaman, nehirde yüzen "NİL GÜLLERİ" ni seyretmek oldukça hoş bir görüntüydü. Nil nehri oldukça uzun ve bir kaç ülke kateden ve bu ülkelerinin atıklarını da taşıdığı için, oldukça pis bir nehir. Ama buna rağmen nehirde yüzenleri görmeniz mümkün. Nil nehrinin yanındaki vaha oldukça canlı, burada tarım yapılıyor. Ancak düzlüklerin bittiği yerden itibaren çöl başlıyor. Bu genişlik bazı yerlerde Nil'den kilometrelerce bir mesafe iken bazı yerlerde sadece metrelere kadar düşebiliyor. Düzlüğün bittiği yerden itibaren hemen çöl başlıyor. Bu büyük medeniyet işte bu Nil havzasında kurulmuş, gelişmiş ve bitmiş. Geriye o medeniyetten sadece antik eserler kalmış. Şimdiki Mısır yaşamında o medeniyetten eser göremiyorsunuz ne yazık ki.


Firavunlar vadisi
Firavunlar vadisi

Firavunlar vadisi, M.Ö. 1500 - 1000 yılları arasında ölen Firavun ve önemli devlet adamlarının defnedildiği bir bölge. Dağlar oyularak bir dehliz haline getirilmiş, dehliz içinde az sayılamayacak bir mesafe yürünerek varılıyor firavun mezarına. Dehlizlerde o dönemde yapılan resimler hala canlılığını koruyor. Firavunların buraya definlerinin sebebi, piramitlerin talan edilmesi ve mumyalı olan cesetlerin sıcaktan çürümemesi olarak gösteriliyor. Orada bulunduğumuz sırada arkeologlar yeni buldukları bir mezar girişini açıyorlardı. Bu çalışmalar hala devam ediyor ve tam olarak ne kadar mezar bulunduğu henüz bilinmiyor.


Firavun Hatşepsut tapınağı

Firavun Hatşepsut tapınağı
Mısır tarihinin tek kadın Firavun'u Hatşepsut, tarihe oldukça derin izler bırakmış. Adına yapılan tapınağa uzunca bir yoldan ilerlenerek varılıyor. Bizim gezimizden sonraki günlerde, buraya gelen bir Alman turist gurubuna "Müslüman Kardeşler " örgütünce, bu yol üzerinde yapılan silahlı saldırı sonucunda, çok sayıda turist can vermişti.


Firavun Hatşepsut'un mumyası
Firavun Hatşepsut'un mumyası
Krallar Vadisinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında bulunan bir mumyanın, Firavun Hatşepsut'un mumyası olduğu tesbit edilmiş. Resimde onun mumyası.


VERGİ METRE  tapınak
"VERGİ METRE" nin bulunduğu tapınak
Nil vadisi çevresinde çok sayıda Büyük Mısır Medeniyeti'nden kalan bir çok eser var ve seyahatimiz süresince bunlarda çoğuna uğradık. Bunlardan en çok ilgimi çekenlerden birisi de "VERGİ METRE" nin bulunduğu tapınak. Bu tapınakta bir kuyu oluşturulmuş, Nil nehrinin o yılki su seviyesini ölçen, üzerinde skalalar bulunan bir ölçü cihazı yaratılmış. Nehrin su seviyesinin yüksek olması durumunda verimin arttığı, aksi durumda ise verimin düştüğü düşünülerek o yılın vergisi buna göre belirleniyormuş.


Bir tapınağın girişinde keçi başlı aslan gövdeli heykeller sıralıydı.

Bir tapınağın girişinde keçi başlı aslan gövdeli heykeller sıralıydı. Anıtkabir'deki aslanlı yol gibi. Turdaki muzip bir arkadaşımız yüksek sesle " Şimdi bir hanımefendi ile konuştum, bana " Nasıl böyle bir şey olabilir gövdeleri aslan, başları boynuzlu keçi" dedi. Ben de ona " Hanımefendi, siz kimsenin özel hayatına karışamazsınız "dedim, demesiyle kahkahalara boğulmuştuk.


Luxor Tapınağı
Gezdiğimiz tapınaklarda en görkemli olanlardan birisi Luxor Tapınağı'ydı.

Gezdiğimiz tapınaklarda en görkemli olanlardan birisi Luxor Tapınağı'ydı. Bu tapınakta gezerken rehberimiz duvardaki hiyeroglif yazılarından birisini okudu bize. Oradaki yazıda şu yazılıymış, Luxor'un erkekleri bir savaşa gidince Tanrı RA tek başına kalmış Luxor'da. Savaş bitince erkeklerden geri dönmüş bir de bakmışlar ki kadınların hepsi hamile....Bravo valla Ra'ya ne de olsa tanrı değil mi...)))
Karnak Tapınağı
Karnak Tapınağı

Karnak Tapınağı
Karnak Tapınağı
Yine Nil Nehri üzerinde bulunan önemli tapınaklardan birisi de, Karnak Tapınağı'ydı. Bu tapınakta buluna dev sütunlar ve tabii ki tanrı heykelleri çok dikkat çekiciydi.

Mısır halkı çok fakir, sokakta rahat yürüyemiyorsunuz etrafınızı hemen çeviriyorlar " bahşiş bahşiş " diye ellerini uzatıyorlar. Hatta bunu yapan polis ve asker üniformalılar bile var.


Mısır'da müslüman kadınlar
Mısır'da müslüman kadınlar evlenmeden önce renkli giysiler giyiyorlar
Mısır'da müslüman kadınlar evlenmeden önce renkli giysiler giyiyorlar ancak evlendikten sonra kara çarşaf giymek zorundalar.

Ülke çok pis, insanlar da öyle. Dışarıdan deyim yerindeyse kabuklu yumurta bile yememelisiniz.


Mısır'da heykel sanatı çok gelişmiş
Mısır'da heykel sanatı çok gelişmiş

Mısır'da heykel sanatı çok gelişmiş, sokak satıcıları veya hediyelik eşya satan dükkanlardan satın alabilirsiniz. Hatta ilk hiyeroglif yazılarının yazıldığı papirüs üzerine de hiyeroglif yazılar veya tanrı resimleri yapılmış olarak ta satılıyor. Ama bunların bazıları gerçek papirüs olmayıp muz gövdesinden sahteleri de olabiliyormuş. Ama anlaşılması da kolay değil.


Papirüs'e yapılmış resimler
Papirüs'e yapılmış resimler 

Sokak satıcılar her yerde çevrenizi sarıyorlar, ellerinde genellikle granitten yapılmış heykelcikler ve papirüs'e yapılmış resimler oluyor. İnsana resmen yapışıyorlar. Özellikle bu sırada kadınları taciz de ediyorlar, bayanları korumaya almalısınız. Pazarlığın sınırı yok, eğer satıcıya fiyat sorarsanız kurtuluşunuz yok. Ben birine fiyat sordum, sonra 1/100 fiyat teklif ettim üzerimde kaldı. İşte böylesine pazarlık edebiliyorsunuz.


 tanrı Horus
En önemli tanrını Horus olduğunu öğrendik
Gelelim antik dönem tanrılarına; biz genelde Ra'yı biliriz Mısır tanrısı olarak, bulmacalarda da çokça çıkan. Ama burada en önemli tanrını Horus olduğunu öğrendik. Horus şahin başlı bir tanrı resimde görülen. Ayrıca , Anubis, Hator, İsis, Osiris gibi önemli tanrıların yanında isimlerini sayamayacağımız kadar çok tanrı da var.
Ayrıca bizim "bok böceği" dediğimiz böcek de burada kutsal.


Tanrı Anubis
Tanrı Anubis
Tanrı Anubis
Tanrı Hator

Horus heykeli
Bir çok tapınakta Horus heykeli de görmek mümkün
Bir çok tapınakta Horus heykeli de görmek mümkün. Nurşen de Horus heykeli le anı fotoğrafı çekiliyor.

Mısır seyahatimizin devamındaki Aswan yazımızı okumak için tıklatınız...

MAYIS - 1993

İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×