GÜNCEL YAZI
recent

İNGİLTERE MAN ADASI TÜRK ŞEHİTLİĞİ

Birinci Dünya Savaşı döneminde İngilizlere esir düşen ve esaret döneminde getirildikleri İrlanda Denizi’ndeki Man Adası’nda (isle of mann) şahadet şerbetini içen Türk Askerlerinin hikayesini sizlerle paylaşıyoruz.
Man Adası (isle of mann)
Man Adası (isle of mann)
İngiltere ve İrlanda arasında bulunan İrlanda Denizi’ndeki Man Adası’nda (isle of mann) ebedi istirahatlerinde olan şehitlerimizi barındıran şehitliğin hikayesi.

Man Adası (isle of mann) türk şehitliği
Man Adası (isle of mann) Türk Şehitliği

Birinci Dünya Savaşı döneminde evlerini, ailelerini, yurtlarını bırakıp vatan savunmasına katılmak amacıyla orduya girmiş, çeşitli cephelerde savaştıktan sonra İngilizlere esir düşmüş ve esaret döneminde getirildikleri bu uzak coğrafyada vefat ederek şahadet şerbetini içmişlerdir.

Askerlerimiz, Birinci Dünya Savaşında İngilizler’e esir düşmüş olan binlerce Alman ve Avusturyalı ile birlikte 115 Türk, 1915 yılında 200 kişilik bir kafile içinde “Isle of Man” adasındaki knockaloe esir kampı’na getirildiler. 


Bunlar arasında bulunan yedi Türk esir burada vefat edince, tutuldukları esir kampının karşısındaki patrick kilisesi’nin bahçesine gömüldüler.
Man Adasındaki Türk şehitlerimizin isimleri şunlardır;

Ramazan Mehmet 17 kasım 1916
Hüseyin Halit İbrahim 16 şubat 1917
Hüseyin Ali 20 nisan 1917
Hasan Derviş 18 mayıs 1917
Mehmet Ali 17 eylül 1917
Kalan Yeğen 09 nisan 1918
Ahmet Hazan 15 temmuz 1918


Uzun süre ilgi bekleyen yedi türk askerinin mezarlarının bulunduğu Man Adası’ndaki mezarlığa 1972 yılında “şehitlik” statüsü verildi
Dikili taşlar halindeki mezarlık geçtiğimiz yıllarda bakıma alınarak şehitlerimizin anılarına layık görkemli bir şehitliğe dönüştürüldü. şehitliğin bakımı, içinde bulunduğu patrick kilisesi ve ingiliz savaş mezarlıkları komisyonu (commonwealth war graves commission) sorumluluğunda bulunuyor. periyoduk bakım giderleri anılan müesseseler tarafından, restorasyon ve özel bakım giderleri ise Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanlığı tarafından karşılanıyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×