GÜNCEL YAZI
recent

BERLİN'DE YAŞAMA DAİR TÜM BİLGİLER

Yaklaşık bir yıldır Berlin'de yaşayan Gezidokya Misafir Gezgini Eren Yılmaz, bizlere şehirle ilgili bilgiler veriyor. 
berlin yaşam iş
Berlin'de yaşam, gezilecek yerler, iş hayatı...
BERLİN'DE YAŞAM STANDARTLARI
Öncelikle herkesin bildiği gibi et çok ucuz. Kilosunu 6 Euro'ya falan alabiliyorsunuz. Bunun dışında yemek genel olarak uygun. İster dışarda yiyin, ister eve alışveriş yapın her türlü rahatlıkla istediğinizi alıp yiyebilirsiniz. En ünlü yerlerinde bile (Alexanderplatz, Potsdamerplatz, Kürfürstendamm vs.) bütçenizi zorlamadan yemek yiyebilirsiniz.

BERLİN'DE GEZİLECEK YERLER
Gezilecek bir ton yer var. Yaklaşık 1 senedir burada olmama rağmen hala gezemediğim yerler mevcut. Tarih ve doğa iç içe. Şehirin gürültüsünden bunaldığınızda gidebilecek pek çok park mevcut. Hatta adım başı park desem abartmış olmam sanırım. İnsanlar havalar ısındığında sürekli parklara akın ediyor.
Elektronik eşyalar Türkiye'ye göre aşırı derecede ucuz. İkinci el elektronik eşya, kitap, film vs. alınabilecek siteler mevcut ve bazen hakikaten komik rakamlara müthiş parçalar bulabiliyorsunuz.
Araba burada orta sınıf malı değil. Her seviyeden herkeste araba mevcut. Hatta bizzat kendim 2015'te 150 Euro'ya (O zaman sanırım 550 TL'ye falan denk geliyordu.) araba alıp Amsterdam'a gidip geri döndüm hemde hiçbir sıkıntı çekmeden. Ehliyetiniz varsa araba hiç sorun değil diyebilirim.
Her yönden özgürsünüz. İster mini etek giyin, ister yüzünüz piercingle dolu olsun kimsenin umrunda değil. Eşcinseller el ele kol kola geziyor. Herhangi bir ayrım yok.

BERLİN'DE ULAŞIM
Ulaşım için günlük bilet çok pahalıya geliyor. Aylık 81 Euro ödeyerek Berlin'de sabah akşam istediğiniz yere gidebilirsiniz. 81 ilk başta fazla gelebilir ancak hakikaten Metro, otobüs, tramvayın Berlin içinde gitmediği yer yok. Arabaya ihtiyaç bile duymayabilirsiniz.

BERLİN'DE ÇALIŞMA HAYATI
Çalışma süresi 8 saat. Saatlik ücret ise yanlış hatırlamıyorsam en düşük 8,5 Euro. Hasta olduğunuzda ya da tatile çıktığınızda da çalışıyor gibi ücretinizi almaya devam ediyorsunuz ve ücretinizi kuruşu kuruşuna veriyorlar hiçbir şekilde sıkıntı yaşayan görmedim. Tabi bu dediğim her yer için geçerli olmayabilir. Özellikle Türk yerlerinde parasını alamayan ya da hak ettiği parayı kazanamayan insanlar gördüm.
Şunu da ekleyeyim; dövme, piercing, cinsel tercih vs. hiçbirisi Almanya'da işe girmek için engel değil.

BERLİN'DE IRKÇILIK
Bu konuda çok yazıp çizen oluyor ancak ben daha ırkçılıkla hiç karşılaşmadım hatta gayet sıcakkanlı insanlar.

BERLİN'DE DİL
Bilen bilir Almanca öğrenilmesi çok kolay bir dil değil. O yüzden gelecek kişinin az çok İngilizce bilmesi bence gerekli. Gerçi devlet daireleri dışında her yerde Türkçe konuşan insan bulabilirsiniz o yüzden öğrenme süreci daha az sancılı geçecektir.

BERLİN'İN KÖTÜ YÖNLERİ
Berlin'e dair herşey
Berlin'e dair herşey
Berlin'de çok fazla insan olduğu için kiralık ev bulmak çok zor. Türkiye'deki gibi hadi geldim taşınıyorum diyemiyorsunuz. Eğer istenilen belgeleriniz varsa randevu veriliyor eve bakmanız için ve genellikle 10 kişi falan geliyor sizinle birlikte ve kiralayan kişi kendi isteği doğrultusunda seçiyor. Bunun dışında kiralar Almanya'nın diğer şehirlerine oranla biraz yüksek.
Çok fazla yabancı insan var. Yabancı derken maalesef İngiliz, Fransız değil. Araplar, Bulgarlar ve Maalesef biz. Hepsi olmasa da çoğunluğu sürekli gürültü yapan, eğitim görmemiş, etrafa çöp atan tipler. Bunlara bakınca ırkçılık yapılmasına çok şaşırmıyorum. Adamlar senelerdir burada hiçbirinde doğru düzgün Almanca yok. Kendilerini tamamen dışarıya kapatıp hala kendi ülkelerindelermiş gibi yaşıyorlar.
İlk aklıma gelenler şimdilik bunlar. Sormak istediğiniz soru varsa cevaplamaya çalışırım.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×