GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA ULAŞIM BİLGİLERİ

Turizm açısından önemli konumu ve dünya miraslarından olması Kapadokya ulaşım bilgileri konusunda sorunsuz bir işleyişi de mümkün kılmıştır. Ulaşımın kara, hava ve demir yolu ile sağlandığı Kapadokya bölgesi, hususi araçla da pratik bir şekilde gezilebilmektedir.
Fotoğraf Murat Güven

Karayolu ile Ulaşım
Her yerden Kapadokya’ya ulaşım mümkündür. Neredeyse Türkiye’nin ortasında bir konumu vardır. İstanbul Ankara otobanından Kapadokya bölgesine pratik bir şekilde geçilmesi mümkündür. Ege’den gelenler Afyon, Karadeniz’den gelenler de Samsun üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Herhangi bir şehrimizden bilet aldıktan sonra, otobüsle otogara geldikten sonra Kapadokya minibüslerine binerek gezmeye başlayabilir, konaklayacağınız otele ulaşabilirsiniz.
Havayolu ile Ulaşım
Kayseri ve Nevşehir’deki havalimanlarından havayolu seyahati mümkün olmaktadır. Birçok otel, müşterileri için havalimanı transferi hizmeti vermektedir. Bu yüzden konaklayacağınız otele transfer konusundaki hizmetini sorabilirsiniz. Uçak saatlerini takip ederek Kapadokya hava yolu ulaşım avantajından yararlanabilirsiniz. Nevşehir uçak bileti satın almak isteyenlerin, direkt seferler için tercih edebileceği tek şehir İstanbul. Kayseri’ye ise birçok şehrimizden uçak seferi düzenleniyor.
Demiryolu ile Ulaşım
Demir yolu tercih edecek olanlar için direkt ulaşım imkan yoktur. Kayseri üzerinden aktarma yapılarak kara yolu ile devam edilerek bölgeye ulaşılabilir. Kayseri’den ulaşım hızlı ve pratik olduğu için sık sık araç bulmanız mümkün olacaktır. Kayseri tren garında inerek, 15 dakika otogara yürümeniz ve Kapadokya minibüslerine binmeniz yeterlidir.
Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?
Kapadokya için şehir içi ulaşım minibüslerle sağlanır. Taksi ücretleri oldukça yüksektir ve bu yüzden minibüslerle gidilmek istenen her yere gidilir. Kayseri kentine de sık sık midibüs seferleri düzenlenmektedir.
Kapadokya’da Nereler Gezilmeli?
Kapadokya birçok şehri kapsayan geniş bir coğrafyadır. Bu yüzden hususi araç sahibi olanların araçlarıyla gezmeleri geniş geniş bölgeyi incelemelerini sağlar. Ayrıca balon turları da ulaşım için tercih edilebilir. Sonuçta gezmek için balonla kuşbakışı bir şekilde bölgeyi gezebilirsiniz.
Onun dışında Kapadokya’dagezilecek yerler nereleridir derseniz, aşağıdaki noktalara uğramadan geziyi bitirmemenizi tavsiye ederiz.

-      Avanos,
-      Göreme Milli Parkı,
-      Kaymaklı Yeraltı Şehri,
-      Ihlara Vadisi,
-      Dilekli Kilisesi,
-      Karanlık Kale Kilisesi,
-      Güllüdere Vadisi,
-      Ürgüp Kadıkalesi,
-      Derinkuyu yeraltı şehri,
-      Etnografya müzesi,
-      Belisırma köyü,

-      Uçhisar Kalesi gibi yerleri gezebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×