GÜNCEL YAZI
recent

Kapadokya'nın İncileri Avanos, Ürgüp, Göreme

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ volkanik dağlarının fışkırttığı lav ve küllerle birlikte oluşan bölgedir. Kapadokya’yı ziyarete giderseniz Kapadokyanın incileri olan: Göreme, Avanos ve Ürgüp’ü mutlaka görmelisiniz.
Göreme, çukur bir bölgede kaldığı için tüm kaya oluşumları devasa bir şekilde gerçekleşmiş. Bunun sebebinin de erezyonun doğayı aşındırdıkça kaya oluşumlarının gövdelerini açığa çıkması olduğu biliniyor.
Göreme içinde dolaşırken, insanın içine giren şaşırtıcı sevincin sebebi de benzersiz bir doğa harikasının içinde olduğunu bilmesidir. Göreme'yi Uçhisar'dan kıvrılarak inen yoldan izlemeli ve anın tadını çıkarmalısınız.
Göreme’de akşam vaktinde ortalık karardıktan sonra Uçhisar yönüne bakarak bir akşam geçirmenizi tavsiye ederim. Uçhisar, yukarıda ışıklar içinde kalan bir uzay gemisi gibi görünecek ve doğanın güzelliğini bir kez daha hissedeceksiniz. Göreme Açık Hava Müzesi ise dünyada görebileceğiniz en benzersiz kilise resimlerinin yer aldığı bölgedir. Özellikle tarih severlere, burada yer alan iki kiliseyi incelemesini tavsiye ediyorum. Tokalı ve Karanlık Kiliseeler adı verilen kiliselerden Tokalı, bölgenin en yüksek sanatsal değerlerine sahip olan kilisesi olarak gösteriliyor. Karanlık Kilise'de işte sanatsal değerleri yüksek olmasa da inci gibi işlenen resimler bulunuyor.

AVANOS
Nevşehir'in doğusunda kalan Avanos'u gezmek için bir gün yeter mi bilemiyoruz. Hitit, Frig, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan yerleşim yeri Avanos'un tarihinin en az 4000 yıl öncesine dayandığı biliniyor.
Kapadokya bölgesinin en önemli açık hava müzelerinden biri olan ve Avanos’a 3 km uzaklıkta yer alan Zelve Vadisi’nde yüzlerce peri bacası ve 15 adet kilise yer alıyor.
Avanos’un 3.5 km ilerisinde, Zelve yolu üzerinde yer alan Keşişler Vadisi olarak da bilinen Paşabağ'da ise bizleri şapkalı peri bacaları karşılıyor. Vadinin orta kısmında üç başlı peri bacası bulunuyor. Aziz Simon’un 15 yıl inzivada kaldığına inanılan şapel, işte tam olarak burası.
ÜRGÜP
Ürgüp, yağmur ve rüzgar erozyonu ile meydana gelen peri bacalarının bulunduğu bir bölgedir. Vadi yamaçlarından akan yağmur suları ve rüzgar ile birlikte yükselen peri bacaları bu bölgede olağanüstü bir görüntü oluşturuyor.
İlçenin merkezinde yer alan Temenni Tepesi‘nde, Osmanlı döneminden kalma iki önemli mezar bulunuyor. Bu türbeye çaput bağlanarak dilek dilenmesi nedeniyle adı “Temenni” olarak anılan tepeye giderek hem türbeleri ziyaret edebilir hem de Ürgüp'ün tamamını izleyebilirsiniz.
Temenni Tepesi’nin 500 metre kuzeyinde ise Kadı Kalesi yer alıyor. Bu kaleye geçmişte kadın ve çocuklar, tehlikeli durumlarda sığınıyorlarmış. Gerektiğinde kaleden kaçılması için ise Damsa Çayı'na açılan bir kapı bulunuyor.

Ürgüp’ten Avanos’a doğru devam eden karayolunun tam orta noktasında yer alan Pembe Vadi'de yine peri bacalarına rastlıyoruz. Buradaki peri bacaları ise bizlere bir insan veya hayvan siluetini andırıyor. Özellikle üç tane olan ve deveye benzeyen Üç Güzeller adlı peri bacalarının yakınından geçen her turist, burada mutlaka fotoğraf çektiriyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×