GÜNCEL YAZI
recent

GÖREME'NİN ADI NEREDEN GELİYOR ?

Kapadokya'nın merkezinde bulunun ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Göreme Beldesinin adının Aziz Hieron'un annesinden geldiğini biliyor muydunuz ? 
göreme kapadokya
Aziz Hieron, Göreme, Kapadokya
Romalı asker Hieron, birgün tarlasında çalışırken Mesih’in müridi olduğunu söylediği için valinin huzuruna götürüldü, sözlerini yineleyince vali onun elini ve otuz iki kişinin başını kestirdi. O günlerde roma devleti Perslerle savaş halindeydi. Bölge halkına ceza olarak  Malatya’ya sürüldü. Kapadokya’da bir şaraphaneye sığınıp kayıplara karıştı.Göreme’nin Rumca eski adı Maçcan’ın Hieron’un Annesinin adı olduğu söyleniyor. 
Göreme Belediyesi'nin resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre ise bir belgede, Hieron adındaki bir azizin 3. yüzyıl sonlarında Korama’da doğduğu, Malatya’da 30 arkadaşı ile birlikte şehit olduğu ve elinin kesilerek annesine, Korama’ya getirildiğinden bahsediliyor. Aziz Hieron’un, Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki Tokalı Kilise’de bir freski bulunuyor. Göreme, özellikle 7–13. yüzyıllar arasında baskılarından kaçan Hıristiyanların yerleşmesiyle Hıristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiştir. Volkanik tüflerden oluşan peri bacaları ile birlikte yüzyılların birikiminin buluştuğu bu doğal ve kültürel miras, Dünya Miras Listesinde bulunmaktadır. “Korama, Matiana, Maccan ve Avcılar” Göreme’nin eski adlarıdır. Göreme ile ilgili 6. yüzyıla ait bir belgede ilk olarak “Korama” adına rastlanılmıştır. Bu belgede, Hieron adındaki bir azizin 3. yüzyıl sonlarında Korama’da doğduğu, Malatya’da 30 arkadaşı ile birlikte şehit olduğu ve elinin kesilerek annesine, Korama’ya getirildiğinden bahsedilmektedir. Aziz Hieron’un, Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki Tokalı Kilise’de bir freski bulunmaktadır. Göreme ve çevresinin Roma döneminde Venessa (Avanos) halkı tarafından mezarlık olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Göreme’nin merkezindeki büyük peribacasının içine oyulmuş olan iki sütunlu Roma mezarı ile çevrede bulunan çok sayıda mezar bu görüşü ortaya çıkarmıştır.

Makale: İsrafil Baran

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×