GÜNCEL YAZI
recent

ÜRGÜP'ÜN ADI NEREDEN GELİYOR ?

Ürgüp'ün adının miladi ikinci yüzyılında yaşamış Haios isminde bir papazdan geldiğini biliyor muydunuz ?

Haios'un Latince “PROKOPIOS” olarak telaffuz ediliyor. Ürgüp'ün en eski ismi olan Prokopios zamanla kısalarak Prokopi'ye dönüştü. “Les Eglises Rupestres de Cappadoce” adlı eserinde ve esere ilave ettiği 2 nolu haritasında Ürgüp’ün yerine “PROKOPIOS” olarak yazılmış. İsmail Habib SEVÜK’e ait bir eserde Ürgüp isminin kaynağı şu satırlarla ifade ediliyor;
"Eskiden Ürgüplünün birisi Türkistan’a ticaret için gitmiş. Nereli olduğu sorulunca da “ Ürgüplüyüm” deyince “ öyle ise sizin memlekette taş çoktur.” Demişler. Ürgüplü hayretle kalmış, “doğru fakat siz bunu hem de bu kadar yıllık yoldan nasıl biliyorsunuz?” demiş Onlar, isminden anladıklarını açıklamışlar ve KÜP(KUP) çok demekmiş, UR ise kale veya kaya manasına geldiğini izah etmişler."
Ürgüp, Bizans İmparatorluğu döneminde “Osiana” adı ile tanındı. Selçuk Döneminde “Başhisar” olarak adlandırıldı. Osmanlı döneminde ise “Urkup” olarak tanındı.Bugün Belgrat’ın güneyinde aynı isminden gelme Ürgüp adında bir kasaba mevcut. Aynı zamanda Yunanistan ile Türkiye arasında yapılan nüfus mübadelesiyle Ürgüp'ü terk eden Rumlar göçtükleri Yunanistan’ın Eviva Adası’nda Nea Prokopi (Yeni Ürgüp) isminde bir köy kurduklarını biliyor muydunuz ?

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×